PŘIJÍMÁME LETNÍ OVOCE
OTEVÍRACÍ DOBA
ČERVENEC 2019: |
Vždy po telefonické dohodě. |
Mimo uvedenou otevírací dobu lze přijmout vaše ovoce po telefonické domluvě |
KONTAKTY
Samosolská pálenice s.r.o.provoz Samosoly č.p. 11
378 24 Pluhův Žďár
tel.: (+420) | 774 334 096 |
777 007 450 | |
777 334 096 |
Ovoce
Základní informace
Základem pro výrobu kvalitní pálenky je kvalitní ovoce. Jakost ovocné pálenky je přímo závislá na jakosti ovoce. To mnoho pěstitelů podceňuje .
Pálenku je možno v podstatě vyrobit z jakéhokoliv ovoce pěstovaného na vlastní zahrádce nebo v sadě. Podle (§ 4, odst. 4 zák. 61/1997) jsou surovinami přípustnými pro pěstitelské pálení: ovoce, jakož i šťávy a odpady z jeho zpracování, a to v čerstvém i ve zkvašeném stavu, pokud neobsahují cizí cukerné nebo jiné zkvasitelné příměsi.
Ovoce musí být zralé, aby mělo co největší obsah cukru, nesmí být nahnilé a nesmí na něm být ani známka po plísni. Naopak může být přezrálé, tedy nevhodné pro skladování, nějaký ten stroupek a ani červíček pálence neublíží. Směs ovoce, listí a trávy je pro kvašení naprosto nevhodná. Veškeré ovoce by mnělo být odstopkované. Ze zelených částí rostlin se v průběhu kvašení vylouhují chlorofilová barviva (třísloviny), které pálence dávají nepříjemnou drsnou a trpkou chuť.
Ovoce pro zpracování
Přijímáme jakékoliv množství ovoce již od 5 kg. Ovoce jednotlivých pěstitelů zpracujeme a kvasíme v kádích o kapacitě 600 – 4000 kg. Pokud chcete pálenku jenom z Vašeho ovoce, což je samozřejmě možné, pak je potřeba minimálně 200 kg ovoce.
Tradiční ovoce
ŠVESTKY
Mezi švestky lze počítat mimo běžnou švestku domácí také další druhy švestek (pološvestky, durancie, ryngloty, mirabelky, různé slivky, špendlíky).
Výtěžnost: 8 – 13 kg na 1 l 50 % pálenky
Název pálenky: slivovice
JABLKA
Existuje mnoho druhů jablek, počínaje letním jablkem, panenským jablkem a konče pozdními odrůdami.
Výtěžnost: 11 – 15 na 1 l 50 % pálenky
Název pálenky: jablkovice
Někteří pěstitelé užívají název Calvados. Calvados je pálenka destilovaná z moštu speciální odrůdy jablek, pěstovaných v départmentů Calvados, Normandie, Bretaň a Maine. Zkvašený rmut se tradičně dvakrát destiluje a nechává se zrát v dubových sudech až 25 let. Pálenka byla nazvána podle normandského départementu Calvados (Francie), pojmenovaný po španělské galeoně El Calvador, která ztroskotala na skalnatém normandském pobřeží. Jako Calvados se může označovat právě pouze jablečná pálenka z uvedených départmentů.
HRUŠKY
I hrušek je mnoho odrůd. Hrušky jsou velmi náchylné při procesu kvašení, proto mají být vždy zralé až přezrálé (ve stavu hniličení).
Výtěžnost: 14 – 18 na 1 l 50 % pálenky
Název pálenky: hruškovice
TŘEŠNĚ
Na výrobu třešňovice jsou nejlepší tmavé odrůdy, chuť pálenky zvýrazní ptáčnice. Lze ovšem zpracovat jakoukoliv odrůdu třešní. Nutností je odstopkování třešní!
Výtěžnost: 12 – 16 kg na 1 l 50 % pálenky
Název pálenky: třešňovice
Netradiční ovoce
Je skutečně mnoho ovoce, které lze zkvasit a vypálit. Mezi takové ovoce patří:
Višně – postup při kvašení je stejný jako u třešní
Meruňky – postup při kvašení je obdobný jako u švestek
Broskve – plody broskví musí být vyzrálé až přezrálé a bez pecek
Jahody – jahody jsou velmi náchylné na plísně a hnilobu. Pro kvašení se musí řádně protřídit.
Rybíz
Angrešt
Maliny
Ostružiny
Vinná réva
Jeřabiny
Samostatné zpracování těchto druhů ovoce v naší pálenici, je podmíněné množstvím 200 – 250 kg.